724373923 starosta

Soutěže TFA

(28.ledna 2014)
Zobrazit Zobrazit

V průběhu roku 2013 se členové našeho sboru začali věnovat soutěžení v disciplínách T.F.A. - toughest firefighter alive (v překladu nejtvrdší hasič přežije), které vznikly někdy v 70. letech minulého století v USA jako jeden z fyzických testů pro nováčky hlásící se do řad amerických profesionálních hasičů. V poslední době se tato disciplína hojně rozmáhá i v Evropě, nejen v kruzích profesionálních, ale zejména dobrovolných hasičů.

Jedním z našich borců, kteří se tomuto sportu věnují, je Zdenek Hubáček. Zdenek k nám přešel v roce 2013 z Dlouhé Loučky, ale už v průběhu předchozího roku jsme mu byli materiálně nápomocni. Díky jeho zápalu se motivovali i jiní borci z našich řad, ale to se vše dočtete ve článku níže, který si pro vás Zdenek připravil.

Jedna neméně důležitá informace je také to, že SDH Uničov má v plánu v sobotu 6. září soutěž taktéž pořádat. Celé klání se bude konat na Masarykově náměstí v okolí uničovské radnice a bude pojat jako soutěž "O pohár starosty města". Více se dozvíte v brzké době.

TT

V loňském roce (tj. 2013, pozn. red.) jsem se opět zúčastnil soutěže TFA, kde jsem reprezentoval SDH Uničov. Soutěž TFA je hasičská soutěž jednotlivců, kde se simuluje skutečný zásah. Hasiči běží v plné výzbroji, zásahových botách s aktivním dýchacím přístrojem určitou trasu. Trať se skládá z roztažení šesti hadic ve dvou proudech, další dvě se potom musí smotat a vložit do bedny. Poté následuje posun 50kg závaží pomocí palice, přeskok přes dvoumetrovou bariéru a vytažení 20kg barelu do výšky 2. patra. Jako přesun osoby slouží 80kg figurína, která se musí dotáhnout po dráze do určeného prostoru. Následuje závěrečný běh do cíle se dvěma 20 kg barely. Samotný název TFA znamená v překladu nejtvrdší hasič přežívá. Tato soutěž se pořádá ve třech pohárech - Šumperská liga, Ostravská liga a Český pohár, dále ještě z několika jednotlivých do pohárů soutěží zde nezařazených. Já soutěžím v kategorii nad 40 let, na některých závodech jsou ale kategorie spojené a nezřídka se stane, že mým soupeřům je i 19 let. Občas nám říkají kategorie dědků, což mne skvěle povzbuzuje a snažím se držet krok s mladými.

V roce 2013 jsem se zúčastnil tří soutěží Šumperské ligy, a to v Loučné, Šumperku a Lošticích, kde jsem vždy zvítězil a tím vyhrál i celou ligu v kategorii nad 40 let. V Ostravské lize jsem byl celkem sedmý v kategorii nad 35 let. V Českém poháru nad 40 let mezi profesionálními hasiči jsem se umístil na třetím místě. První byl Josef Vlk, který byl vyhlášen nejlepším sportovcem ČR profesionálních hasičů. Spolu jsme se utkali několikrát i na jiných soutěžích. Zúčastnil jsem se závodů ve Velkém Ořechově, 15. místo. V Olomouci 2. místo, kde se kromě klasického závodu vybíhaly schody 18 pater výškové budovy RCO Olomouc. Dále byla náročná, ale skvělá soutěž Hartaman, kde se vybíhají schody na hráz nádrže Slezská Harta, tam jsem skončil čtvrtý. Podobné závody s výběhem byly i v Bánské Bystrici - 4. místo. Jeden z nejtěžších závodů, které jsem dosud absolvoval byl v Ostravě, kde se vybíhalo v Dolních Vítkovicích na věž vysoké pece - 2. místo. Dále se konal závod ve Štramberku, kde se pro změnu vybíhalo z náměstí až na vrchol rozhledny Štramberská Trůba. V Kroměříži byl závod zpestřen výběhem na ochoz místního zámku, tam jsem skončil třetí. S kolegy z Loštic jsem se zúčastnil tří závodův Polsku. Jednoho ve Wieliczce - výběh ze solného dolu 55 pater, tzn. 110m převýšení, kde jsem obsadil padesáté místo. A závodů v Lodži a Wadowicích, kde jsem se umístil na třetím a čtvrtém místě.

V závěru sezóny se mi podařilo nalákat i naše mladé hasiče, kteří si závody vyzkoušeli na vlastní kůži v Lošticích a Dolanech. Byli to Ivo Skopal, Michal Cvek, Lubomír Jedlička a Šimon Chovanec. Sice běželi bez aktivního dýchače, ale zjistili, že fyzička a trénink jsou důležité. Mezi soupeři se však neztratili. Některé to zaujalo a slíbili, že budou trénovat a soutěžit nadále, čemuž jsem hodně rád a věřím, že na jaře začneme tvrdě trénovat spolu venku. Soutěž TFA je náročná na sílu, vytrvalost i zručnost, prostě je namáhavá. Po závodě máme ale všichni krásný pocit toho, že jsme to zvládli.

Pokud nám zdraví a nadšení vydrží, je možné, že se dočkáme letos i závodu doma v Uničově. Zároveň bych chtěl poděkovat domácím hasičům za podporu a fandění a doufám, že ještě nějaký ten pohár do Uničova přivezu.